Pandemi Sosyal Destek Başvurusu

Dünyayı kasıp kavuran covid 19 virüsünün sosyal hayatımıza etkilerini azaltmak, sosyal devlet anlayışıyla vatandaşlar için oluşan hasarın bir nebze önüne geçmek için başlatılan sosyal yardım projesi kapsamında 3. faz sosyal yardım parası başvuruları başladı. Birçok insanın işsiz kalması, evde kalması, maddi kaynağının yetersiz olması nedeniyle toplamda 2.300.000 hane için planlanan biner lira destek ödemesi üçüncü aşamasına geldi. 

Ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında verilen sosyal destek programı e-devlet kapısı üzerinden başvuru almaya devam ediyor. Ödemeler PTT şubeleri aracılığı ile yapılacak ve ihtiyaç sahiplerine destek paraları ulaştırılacak. 

Sosyal Destek Programına Kimler Başvurabilir?

E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurularda sosyal destek programının 1. ve 2. fazına başvurmayanlar 3. faza başvuru yapabilecekler.

Kimler Yardım Alabilir? 

4/C maddesine tabii memurlar, 4/A ya tabi kamu işçileri, emekliler, kısa çalışma ödeneği alanlar ve işsizlik ödeneği alanlar başvuru yapamayacaklar. Bu şartlar dışında kalan herkes başvuruda bulunabilecek. 

Yoğunluk yaşanmaması için vatandaşların başvuru yaparken T.C. kimlik numaralarının son hanelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Son hanesi 0 olan vatandaşlar Pazartesi günleri, 

Son hanesi 2 olan vatandaşlar Salı,

4 olan vatandaşlar Çarşamba,

6 olan vatandaşlar Perşembe,

8 olan vatandaşlar Cuma günü başvuru yapabilecekler. 

Cumartesi ve Pazar günleri ise bir sınırlama olmadan tüm vatandaşlar başvurularını gerçekleştirebilecek.

Yardım başvuruları sadece e- devlet üzerinden yapılacak bu yüzden vatandaşların e – devlet üzerinden takip yapmaları önemle rica olunmaktadır.