Hareketsiz Yaşam Tarzı ve Kalp Üzerindeki Etkileri

Günümüzde hareketsizlik tüm yaşam tarzımıza işlemiş durumda , ayrıca bu yaşam tarzı genç, orta yaş,yaşlı dinlemiyor, herkes için de büyük bir tehlike yaratıyor. Uzmanlar,vaktinin büyük kısmını cep telefonu, tablet ve televizyon başında geçirenler için felç geçirme riskinin 40’lı yaşlara kadar indirdiği uyarısını yapıyor.!

ünümüzde hareketsizlik tüm yaşam tarzımıza işlemiş durumda , ayrıca bu yaşam tarzı genç, orta yaş,yaşlı dinlemiyor, herkes için de büyük bir tehlike yaratıyor. Uzmanlar,vaktinin büyük kısmını cep telefonu, tablet ve televizyon başında geçirenler için felç geçirme riskinin 40’lı yaşlara kadar indirdiği uyarısını yapıyor.!

Bugünün teknoloji dünyasında, sürekli bilgisayar başında vakit geçirmek psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul ediliyor. Bunun yanında ise uzun süre evden çıkmamak, temiz hava almadan hareketsiz bir şekilde saatlerce televizyon başında vakit geçirmek de kalp ve damar hastalıklarına sebebiyet veriyor.

Uzmanlar özellikle çocukların cep telefonu, tablet ve bilgisayar oyunlarıyla vakit geçirmeyi sokağa çıkıp oyun oynamaya tercih ettiklerine, saatlerce ekran başında hareketsiz kaldıklarına dikkat çekerken bu hareketsiz yaşamın, sağlıksız beslenmenin yüksek tansiyon riskine yol açtığını belirtiyor. Yüksek tansiyon, beyin damar sağlığı açısından en önemsenmesi gereken konudur. Son yıllarda insanlardaki hipertansiyon rahatsızlığı 30-40 yaşlara kadar düşmüş durumda. Bunda da hareketsiz yaşamın etkisi büyük var. Ayrıca kalp damarlarının zaman içinde daralması kalp krizi riskini de büyük oradan da etkiliyor.

Kalp Sağlığınız İçin Her Gün En Az 20 Dakika Egzersiz Yapın!

Kalp sağlığını korumak için spor yapmak büyük bir önem taşır. Dünyada yapılan araştırmalara göre hareketsiz yaşam tarzı her yıl üç milyondan fazla can kaybına yol açmaktadır. Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz ve spor, kan basıncını düşürür, kalp damarlarındaki plak oluşumunu azaltır,  kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü artmasını ve kilo verilmesini sağlar. Ayrıca düzenli hareketin şeker ve hipertansiyon hastalıklarını da önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. En önemli hareket ise günlük veya haftada en az 3 gün 30-40 dakika hafif yürüyüştür.Bu fırsatı yakalayamayanlar ise evlerinde günlük en az 20 dakika hafif şekilde egzersiz yapabilirler.