Evde 20 Dakikada Yapılabilen Kolay Spor Egzersizleri

İnsanların düzenli olarak egzersiz yapmasının faydaları saymakla bitmez, dayanıklılığı ve esnekliği sağlayarak kilo verilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda spor yapan kişi psikolojik ve fiziksel olarak kendisini zinde hisseder. Bu sayede pek çok hastalığın da önünün kapatılması sağlanmış olur.

Ülkemize baktığımızda özellikle son aylarda korona virüs salgını sebebiyle herkes eve kapanmış durumda. Yaşanan sıkıntılı zamanlarda insanlar kendilerini yemek yemeye verdiler ve çok fazla hareketsiz kalmaya başladılar. Bu durum hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanları kötü etkiliyor. O kadar uzun süre evde hareketsiz evde kalmak vücut sağlığı için hiç de iyi değil. Bu yazımızda sizler için evde kısa sürede yapılabilecek basit egzersizlere değindik.

Gününüzü egzersiz yapmadan geçirmek istemiyorsanız, herhangi bir spor aletine ihtiyaç duymadan, sadece 20 dakika içinde sıkı bir şekilde vücudunuzdaki tüm kasları çalıştıracak hareketler yapabilirsiniz.

Evde egzersizin en güzel tarafı sizi herhangi bir zaman dilimine kısıtlamaması ve istediğiniz her yerde yapabiliyor olmanızdır.

Hareketsizliğe Karşı Yapılacak 5 Kolay Spor Hareketi

Aşağıda bulunan ve herkesin aşina olduğu beş kolay hareketi 20 dakika boyunca hiç mola vermeden yaparsanız, vücudunuzun kısa sürede nasıl bir forma gireceğine siz de şaşıracaksınız :

Yarım çömelme: 20-25 kez

Kalça kaldırma: 20-25 kez

Bacak açma: 20-25 kez

Şınav: 20 kez

Mekik:20 kez

Bu hareketlerle omuz, kol, göğüs, karın ve bacak kaslarınızı çalıştırarak kısa sürede yeteri kadar kalori yakmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Her nasıl olursa olsun herkesin günde en fazla 20 dakika ayırarak egzersiz yapması bu şekilde mümkün. Bu hareketler sayesinde hem kendinizi iyi hissedersiniz hem de dinç kalırsınız.