Emziren Anneler, Hamileler Dikkat: Uzmanların Oruç Tutmakla İlgili Tavsiyeleri Neler?

Anneler, anne adayları Ramazan ayı geldiği zaman büyük bir ikilemde kalıyorlar. Bir yandan dinin gereklerini yerine getirme arzusu duyarken diğer yandan da uzun süre aç ve susuz kalmalarının kendilerine veya bebeklerine bir zararı dokunur mu şüphe içindeler. Bu yazımızda ayrı ayrı hamilelikte ve emzirirken oruç tutmayı, hem dinen hem de doktorların görüşleriyle ele aldık…

Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi? Uzmanlar Ne Söylüyor?

Bu konuda çeşitli araştırmalar hala sürmektedir. Kesin kanıtlar mevcut değildir ancak uzman doktorlar hamilelikte ve emzirirken annelerin oruç tutmaları halinde hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığının tehlikeye girebileceğini söylemektedirler. Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre hamileliğin ilk aylarında oruç tutulması düşük riskini artırabilir. Hamileler ve emziren anneler oruç tutup tutmamaya doktorları ile görüşerek karar verebilirler. Doktorları tarafından oruç tutmalarında herhangi bir sakınca görülmeyen hamileler veya emziren anneler yine de çok dikkatli olmalıdırlar, özellikle susuz kalmamaya kendilerini yormamaya özen göstermelidirler. Ayrıca gün içinde eksik aldıkları besinleri ve su ihtiyaçlarını iftar zamanı ile sahur zamanı arasında uyanık kalarak telafi etmeye çalışabilirler. Bu durumda gündüz içerisinde bazı vakitleri de uyuyarak geçirmelerinde bir sakınca olmaz.

Diyanetin Hamilelikte Ve Emzirirken Oruç Tutmakla İlgili Açıklaması Mevcuttur.

Bu açıklamaya göre emzirme hali, hamilelik kadınlarda Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden birisidir. Hamileler yahut emziren kadınlar kendilerine ve çocuklarına herhangi bir zarar gelmesinden korkmaları durumunda oruç tutmayabilirler. Bu sebeple oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları oruçlarını oruç tutmaya müsait oldukları başka zamanlarda kaza etmelidirler.

Article Categories:
Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir