Anne Sütü ve Emzirme

Bebeklerin ilk ve ne mucizevi gıdası anne sütüdür. Bebeklerin doğumla itibaren ihtiyaçları olan tüm besinler anne sütünde mevcuttur. Bebeklerin tüm dişleri tamamlanana kadar emzirmeyi öneren uzmanlar ilk 6 ay annede bir sağlık problemi yok ise bebeğin emzirilmesinin gerekli olduğunu vurgularlar.

İlk gelen süte kolostrum denilmekle beraber bu süt hafif sarı renktedir. Bu süt bebeğin hastalıklara ve mikroplara karşı savaşması sağlayan bir ilaç mahiyetindedir. Bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmeden dünyaya gelen bebekler için anne sütünün ilk 6 ay alımı bebeklerin hayatları boyunca bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasını sağlayarak onları hastalıklara karşı dirençli hale getirecektir.

İlk 6 Ay Emzirmenin Önemi

Bebeğin ilk 6 ay anne sütünden başka bir besine ihtiyacı yoktur. Anne sütünün içinde bulunan protein, yağ, vitamin bebeklerin gerekli besini edinip, hızla büyümelerini sağlar. Bu süreç zarfında bebeklere su dahi verilmeyip bebek su ihtiyacını da anne sütünden temin eder. Ayrıca bağışıklık sistemini günbegün güçlendiren anne sütü enfeksiyonlara karşı da doğal bir silahtır.

Emzirmek ilk zamanlarda anne ile bebeğinin iletişim kurmasını sağlarken zamanla birbirlerini bu yolla tanımaya başlarlar. Bunun dışında bebekler bütün dişlerini genel olarak 2 yaşına kadar çıkarmış olurlar. 2 yıl olmasa bile 6 ayın devamında ek gıda takviyesi ile emzirmeye devam etmek bebeklerin daha rahat diş çıkarmalarını sağlar. Doğal antibiyotik olan anne sütü, bebeklerin çeşitli fiziksel rahatsızlıkları olduğunda ilk başvurdukları çözüm yoludur. Daha doğrusu bebekler tüm sıkıntılarında annelerinden yardım isterler ve onların yaşadığı veya yaşayabileceği sıkıntılara en iyi ilaç anne sütü ve anne şefkatidir.

Article Categories:
Anne ve Bebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir