Anne Sütü Enfeksiyondan Korur Mu?

Yeni doğan bebekler bağışıklık sistemlerini tam olarak tamamlayamadıkları için yetişkinlere oranla enfeksiyon riskine daha açık konumdadırlar. Anne sütünün ilk 6 ay bebeğe verilmesi bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara dirençli hale gelmesini sağlamaktadır. İlk aylarda verilen anne sütü içerisinde bulunan immünglobülin E gibi faktörlerle bebekleri pek çok hastalığa karşı korumaktadır.

Anne Sütü Enfeksiyonlara Karşı Nasıl Korur?

Doğumdan sonra gelen ilk süte kolostrum denilmektedir. Bu süt doğumdan sonra ilk 72 saat içerisinde salgılanır yeni doğan bebeğin kolostrum alması enfeksiyonlardan korunması ve bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Kolostrum içerisinde antikor barındırır.

Bebeğin D vitamini dışındaki bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyelde olan anne sütü kolay emilimi sayesinde bağışıklık sistemi gelişmemiş bebeklerin enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Bunların yanında belli dönemlerde diş, çene ve ağız ağrıları çeken bebeklere anne sütü sakinleştirici ve ağrı kesici bir etki yaratır. İlk 6 ay anne sütünün alınması metabolik ve kronik hastalıkların engellenmesinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. A ve B vitamini bakımından zengin olan anne sütü ABD’de yapılan araştırmalara göre bebeklerin zekaları üzerinde etkiye sahiptir.

Anne Sütü Gripten Korur Mu?

Uzmanlıların ortak görüşüne göre grip ve soğuk algınlığına yakalanan bebeklerin daha sık emzirilmesi tavsiye edilir. Anne sütü hastalıklara karşı yüksek oranda antikor üretmektedir. Bebeklerde grip ve soğuk algınlığı akciğerlerin rahatsızlığına kadar ilerleyebileceğinden ciddiye alınmalıdır. İlk aylarda verilen anne sütü bebeklerin enfeksiyon grip ve soğuk algınlığına karşı doğal bağışıklık kazanmasını sağlamaktadır. Bunlara ek olarak bebekte görülen burun tıkanıklığı gidermek için uykudan 15 dakika önce tuzlu burun damlalarının uygulanması bebeği rahatlatır. Ayrıca nemli ortam öksürüğe iyi geldiğinden bebeğin bulunduğu ortam nemlendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir