Anne Olduktan Sonra Hayatınızda Neler Değişti

Anne olmak dünyanın en güzel duygusudur. Ancak bebeğinizin doğumu ile hayatınızdaki birçok şey değişim gösterir. Artık ilk önceliğiniz hep bebeğiniz olacak ve aldığınız bütün kararlarda önce onu düşünerek hareket eder hale geleceksiniz.

Bebekler harika canlılardır. Anne ve babaların kendilerinden önce düşündükleri biricik bebeklerinin dünyaya gelmesi ile evlerinin düzenini, yaşam tarzlarını değiştirmek durumunda kalırlar. Bebeğin doğumuyla birlikte ilk kırk gün annenin ruh ve beden sağlığı açısından babanın desteği çok önemlidir. Çünkü anneler için uyku, bebekleri en azından iki yaşına girene kadar düzensizdir. Bunun dışında kadınlar doğumdan sonra en azından ilk hamileliklerinin ardından kendilerini hiç bilmedikleri bir durumda bulurlar. Sürekli bakıma muhtaç bir bebek vardır artık hayatlarında.

Kendilerini özellikle ilk aylarda devamlı uykusuz ve yorgun hissederler. Bebekleri için harcadıkları vakit ancak uyku için yeterlidir. O da tabi ki bölük pörçük. Durum böyle olunca yeni doğum yapan anneler kendilerine, çevrelerine ve eşlerine vakit ayıramaz hale gelirler.

Sağlıklı Anne Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Bütün bu durumların dışında ilgilenilmesi gereken bir bebek ile birlikte bir de ev vardır. toplumumuzda ki insanlar çalışıp çalışmadığını ayırt etmeden ev işlerini genelde kadınların üstlenmesini beklerler. Yeni doğum yapmış annelerin hem bebekleri ile ilgilenip hem evleri ve eşleri ile ilgilenmesini beklemek oldukça yanlış bir davranıştır. Bu durumda kocalara düşen görev oldukça büyüktür.

İlk olarak eşiniz kendisini yıpranmış ve yorgun hissedecek, bu durumda babaların annelere ilgi göstermesi, onların kendileri için vakit ayırmalarını sağlayacak zaman dilimleri yaratmaları oldukça önemlidir. Gerek ev işleri gerekse bebeğin bakımı ile babalarda mümkün mertebe ilgilenmeli ve anneye destek olmalıdır.

Eşlerinden destek alan yeni anneler ise uykularını olabildiğince düzenli uyumaya çalışmalı, yürüyüşler yapmalı ve ruh dengesini koruyacak kendisini yormayacak çeşitli aktivitelerle ilgilenmelidir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı ve mutlu bebekler için annelerinde mutlu ve sağlıklı hissetmeleri gerekmektedir.

Article Categories:
Anne ve Bebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir