Anne İle Çocuk Arasındaki Bağ: Baba

Kadınlar anneliği, hamileliklerini öğrendikleri an tadarlar. Bebeklerini bedenlerinde büyütürken annelikleri, bebeklerine olan sevgileri ve bağları da zamanla büyür. Ancak erkeklerde durum çok farklıdır. Onlar baba olduklarını bebekleri doğduktan sonra anlamaya başlarlar. Bunun yanında babalar, çocuklarının gelişiminde ve toplumdaki yerini oluşturmasında önemli bir rol oynar.

Aile Olmak

Aile olmak başta eşler arasında karşılıklı saygı ve sevgiyi gerektirir. Gerek fiziksel gerek ruh sağlığı açısından sağlıklı bir birey yetiştirmek için de eşlerin işbirliği, birbirleri ile karşılıklı yardımlaşmaları, birbirlerini anlamaya çalışmaları çok önemlidir. Özellikle babanın üzerindeki sorumluluk büyüktür. Ev işleri ve çocuklar arasında hayatını paylaştırmış olan annenin bunca koşuşturma arasında kendini unuttuğu zamanlar olmaktadır. Annenin huzuru açısından babanın anneye ve çocuklara desteği çok önemlidir. Aynı zamanda annenin de babayı desteklemesi ile ailedeki huzur büyük oranda sağlanır.

Babanın Ailedeki Rolü

Geleneksel toplumda annenin görevi ev işleri çocuk bakımı iken babanın görevi evi geçindirmek, güçlü bir rol model olmaktır. Acaba paylaşılan bu görevler sağlıklı bir aile temeli için yeterli midir?

 Kadınların eşlerinden en büyük şikayeti bencil oldukları kendilerini ev hayatından bağımsız tuttukları ev işlerini, çocuk bakımını kadına bir sorumluluk olarak yükledikleri yönündedir. Çoğu zaman babalar da kendilerindeki sorumluluğu yalnızca evin geçimi olarak görmekte ve sorumluluklarının kendine düşen kısmını yerine getirdiklerini düşünmektedirler. Halbuki ailedeki huzur ve mutluluk için babaya düşen rol daha büyüktür. Babanın aile yaşamına dahil olması, çocuklarının, eşinin hisleri ile ilgilenmesi, onlarla iletişim kurması, ev içindeki sorumlulukları elinden geldiğince paylaşması gerekmektedir. Bu sayede bağları güçlü gerçek bir aileye sahip olmayı başarabilirler..

Article Categories:
Baba ve Bebek · Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir