Anne Ben Nasıl Oldum?

Aklı ermeye başlayan çocukların ilk sorduğu sorulardan biri ‘anne ben nasıl oldum’dur. Bu soru karşısında kalan ebeveynler genellikle paniğe kapılarak ne yapacaklarını bilemezler. Paniğe kapılmadan sakin bir şekilde çocukların doğru olarak bilgilendirilmesi çocukların ilerleyen zaman diliminde hayata bakış açıları açısından ve ebeveynlerine olan güvenlerinin sarsılmaması için oldukça önemlidir. Çocuklara ‘benim karnımdan bir anda çıkıverdin’ veya ‘seni leylekler getirdi’ gibi mitler söylenmesi çocukların kafasında doğru bilinen yanlışlar oluşturur bu da ilerleyen hayatlarında cinsellikle karşılaştıklarında kafalarının karışmasına yol açar.

Anne Ben Senin Karnına Nasıl Girdim?

Aileler çocuklarının bu soruları ile karşılaştıklarında paniğe kapılabilir, kızabilir veya çocuklarını geçiştirebilirler ancak bu çocukların dünyayı doğru algılamaları bakımından oldukça yanlış bir harekettir. Çocuklara dünyaya nasıl geldikleri onların anlayabileceği şekilde basit ve paniğe kapılmadan anlatılmalıdır.

Çocuğa Nasıl Doğduğunu Anlatmak

Çocuklara dünyaya nasıl geldiklerini onların bulunduğu yaşa göre, algılayabilecekleri şekilde anlatmak önemlidir. 3-6 yaş arasındaki çocuklara, kız çocuklarının büyüdüklerinde anne olabilecekleri babanın da isterse birlikte çocuk yapabilecekleri söylenebilir. Anne karnında bebeğin oluşması için kadının vücudunda yumurtaların erkeğin vücudunda ise spermin olduğu bu ikisinin birleşerek annenin karnında rahim adı verilen yerde bebeğin 9 aylık bir sürede büyüdüğü ve artık oraya sığamayacak duruma geldiğinde dışarı çıkmak için tekmeler attığı ve doktorun da yardımıyla hastanede dünyaya geldiği şeklinde anlatılabilir.

7-15 yaş arasındaki okul çocuklarına ise aynı şekilde ancak daha ayrıntılı olarak anlatılabilir. Bebeğin olmasını isteyen kadın ve erkeğin cinsel organları aracılığıyla bebek yapabilecekleri anlatılmalıdır. Erkeklerin cinsel organları olan penis aracılığıyla spermlerinin kadınların vücudunda bulunan vajinadaki hazneye dökülmesi sonucu vajinada bulunan yumurtaların döllenerek bebeğin oluşmasını sağladığı şeklinde sade ama açık şekilde anlatılabilir. Dokuz aylık büyüme sonucunda da doktor yardımı ile doğdukları anlatılabilir.

Article Categories:
Anne ve Bebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir