Anne Adayları Dikkat: Anne Olmayı Önleyen Sinsi Tehlike Endometriozis Nedir?

Endometriozis her kadından birini etkileyen ve 25-40 yaş aralığında oldukça yaygın şekilde görülen bir rahatsızlıktır. Kadının yaşam kalitesini düşüren endometriozis genellikle ağrılı ve yoğun adetler, cinsel ilişkide ağrı gibi belirtilerle kendisini gösterir. Ancak endometriozis üreme sağlığı üzerinde de ciddi hasarlar oluşturan bir rahatsızlıktır. Endometriozis kadınlarda kısırlığa (infertiliteye) yol açabilmektedir.

Endometriozis rahatsızlığına sahip kadınların %30 %50 aralığı hamile kalmakta sorun yaşarlar. Endometriozis rahatsızlığının en büyük problemi tanı konmasının uzun sürmesidir. Bu rahatsızlık genel itibariyle kendisini, başka hastalıkların ortak belirtileriyle ortaya çıkardığından tanının konması 6-10 yıl arasında değişmektedir.

Adet döneminde rahmin içinde bulunan doku tabakası vücuttan atılır. Bu atım esnasında rahmin doku tabakasına ait hücreler vücudun çeşitli yerlerinde büyüme gösterir. Rahmin dışında mesane, bağırsak gibi yerlere yerleşerek büyüyen yapıya endometriozis denir.

Endometriozis rahatsızlığının genel olarak 3 tipik belirtisi mevcuttur. Bunlar ağrılı ve yoğun adet, cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme, ve kısırlık hissiyatıdır,

Tedavi Hamilelik Şansını Yükseltiyor

Endometriozis rahatsızlığına sahip kadınların bebek sahibi olabilmeleri için tedavi edilmeleri oldukça önemlidir. Uzmanların görüşüne göre üreme tedavileri, hamile kalmak için önemli bir etkiye sahiptir. Tedavi edilmeden önce endometriozis rahatsızlığına sahip kadınların doğurganlık oranı %2-3 arasında değişirken, tedavi uygulanan kadınların aşılama ve yumurtalama uyarılması tedavileri ile çocuk sahibi olabilme şansları % 15’e kadar çıkabilir. Uygulamaların dışında en ideal olanı tüp bebek tedavisidir. Endometriozis rahatsızlığa sahip kadının yaşına bağlı olarak hamile kalma ihtimali %50-60’lara kadar ulaşabilir.

Endometriozis rahatsızlığına sahip kadınların hangi tedavi yoluyla hamile kalma ihtimali yaşına, fiziksel durumuna ve doğurganlık yüzdesine bağlı olarak değişmektedir. Bütün bu ihtimaller göz önünde tutulduğunda kadınların hamile kalabilmeleri için ameliyat, ilaç, aşılama, tüp bebek tedavisi gibi yöntemler uygulanabilmektedir.

Article Categories:
Anne Sağlığı · Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir