Amazon’a “Ürünlerinde Aşırı Fiyat Artışı Davası”

Amazon, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan toplam satış hacmi piyasa değeri açısından dünya üzerindeki en büyük alışveriş sitesidir.

Son dönem bütün dünyanın etkisi altında kaldığı coronavirüs ile birlikte piyasada bulunan temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatında ciddi artışlar olmuştur. Hagens Berman avukatlık firması California Kuzey Bölgesi Mahkemesine, Amazon adlı şirketin ‘Coronavirüs salgını sırasında yasal olmayan fiyat artışları‘ suçlamasıyla dava açmıştır. Dava dilekçesinde sunulan örneklere göre Amazon, yüz maskesinde % 500, ağrı kesici ilaçlarda % 233, hijyen ürünlerinde % 100, un mamullerinde % 400 fiyat artışı yapmıştır. Bunlar sadece dava sırasında verilen örneklerdir.

İnsanların virüs yüzünden hayat şartlarının zorlaşması üstüne bir de piyasada bulunan gıda ve temel gereksinim ürünlerinin fiyatlarının arttırılması tamamen kâr maksatlı bir hareket olup tamamen insanlık dışıdır.

Temel İhtiyaç Ürünlerinde Aşırı Fiyat Artışı

Dava esnasında yapılan fiyat artışlarının Amazon şirketine büyük kârlar sağladığı vurgulanmıştır. Amazon kendi ürünleri ile birlikte üçüncü tarafların satışının yapıldığı ürünlerde de fiyat artışı yapmıştır.

Davada sunulan dilekçede insanlar için en rahatsız edici olan ifade şu şekildedir: “Amazon yasadışı olarak yaptığı fiyat artışlarını devam ettirirken kamuoyu aracılığıyla üçüncü taraf tedarikçiler tarafından fiyat artırımını engelleme reklamları yapmıştır.”

Yeme, içme, gıda, temizlik malzemelerine yapılan fiyat artışları sadece Amazon’da gerçekleşmemektedir. Hagens Berman avukatlık firması tarafından açılan bu dava insanların farkındalık kazanmaları ve bilinçlenmeleri açısından oldukça etkili olmuştur. İşlerini dijital ortamda sürdürebilen insanların dışında birçok kişi virüse yakalanmamak için ya kendi istekleriyle işlerinden ayrılmış ya da işlerinden çıkartılmışlardır. Sağlık açısından sürekli tehdit altında kaldığımız bu dönemde üstüne bir de bunu kâra çevirmeye çalışan firmalar ile mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.

Umalım ki bu dava diğer firmalar içinde ibret olacak şekilde sonuçlandırılır ve insan yaşamının değeri anlaşılır.

Article Categories:
Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir