Aman Dikkat Çocuğunuz Travma Geçirmiş Olabilir Mi?

Bir insanın fiziksel ve psikolojik sağlığını tehdit eden her türlü olay travma olarak adlandırılır. İnsan hayatı boyunca özellikle çocuklukta yaşanan travmalar etkisini yıllarca sürdürebilmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin, aile büyüklerinin, çocuklarının ruh sağlığı ile yakından ilgilenmeleri büyük bir önem taşımaktadır.

Travma Sebepleri Neler Olabilir?

Travmaya yol açabilecek pek çok sebep vardır. Bunların çoğu da yine insan eliyle gerçekleşmektedir. Örnek verilecek olursa bir çocukta travma yaratabilecek olaylar; taciz, tecavüz, fiziksel ve psikolojik şiddet, savaş, doğa olayları, afetler, herhangi bir yakını kaybetme, bir uzvunu kaybetme, çocuğun sahip olduğu korku ve kaygılarının üzerine gidilmesi sayılabilir.

Özellikle 2-5 yaş arasındaki çocukların travma riski diğer yaşlara oranla çok daha fazladır. Ve travma bazen kısa sürebilirken, bazen de yaşamın büyük bir kısmını kaplayabilmektedir.

Çocuk Yaşta Yaşanmış Olan Travmalar Neden Önemli?

Küçük çocuklar diğer yaş gruplarına göre herhangi bir tehlikeyi sezme konusunda ve kendilerini korumada daha zayıftırlar. Bu nedenle yaşanılan bir olayda daha fazla zarar görürler. Bu yaşlarda çocuklar korkularını kelimelere dökemezler, bu nedenle anne ve babaları tarafından iyi gözlemlenmeleri iyi anlaşılmaları gerekir. Küçük çocuklar her açıdan büyüklerinin korumasına ihtiyaç duyarlar. Bu koruma gerçekleşemediği zaman hem çocuk zarar görür hem de ebeveyn ile arasındaki bağ zayıflar.

Yetişkinler Travmayı Nasıl Anlar?

Travma yaşayan çocuklar bazı tepkiler geliştirebilirler, bunlar başlıca:

. Şiddete eğilim

. Asabilik, saldırganlık, küfretme

.İrkilme

. Aşırı ağlama

. Gece çığlık atarak uyanma

. Aşırı korkak hareketler sergileme

. Özgüven kaybı

. Hafıza problemleri

. Konsantrasyon sorunu

. Öğrenme problemleri

. Kendini ifade güçlüğü

. İştahsızlık veya iştah artışı

. Mide yanması-bulanması

. Vücudun belirli bölgelerinde sebepsiz ağrı hissi

. Gürültüye karşı hassasiyet

. Sürekli yorgunluk hissi

Article Categories:
Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir