Ailece Oynanacak Eğlenceli Oyunlar

Ev, çocuklar ve ebeveynlerin ortak yaşam alanıdır. Bu alanı daha eğlenceli hale getirmek, çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek isteyen anne babalar, çeşitli oyun arayışlarına çıkarlar. İşte bu yazımızda evinizde çocuklarınızla birlikte keyifle oynayacağınız oyunları derledik.

Evde Oynanacak Eğlenceli Oyunlar

Mentalup çocuk zeka oyunu: Bu oyun aslında tek kişi ile oynanmaktadır. Ancak çocuklarının eğlenceli hallerine tanıklık eden anne ve babalar en az onlar kadar eğleneceklerdir.

Sesli harfleri değiştir oyunu: Bol kahkahalı ve kalabalık oynanabilen bir oyundur. Oldukça basit olan bu oyun şu şekilde oynanır. Tek bir sesli harf seçilir ve söylenmek istenen kelimenin bütün sesli harfleri bu seçilen harf ile telaffuz edilir. Örneğin seçilen sesli harf ö olsun derseniz, bölgösöyör (bilgisayar) şeklinde telaffuz etmeniz gerekmektedir.  8-9-10-11+ yaş grubu için uygundur.

Bunların dışında; ailecek bomfiz oyunu, ailecek oynanan kelime oyunu, evde yüzük saklamaca, ailece çuf çuf tren oyunu da keyifle oynayacağınız oyunlardandır.

3. 3-4 Yaş Çocuklarla Evde oynanacak oyunlar

Evde nesi var oyunu, 3 yaş ve üzeri çocukların görsel zeka ve dikkat yeteneğini olumlu etkilemektedir. Bu oyun, tek bir kişinin seçtiği bir nesne, diğer oyuncular tarafından ‘nesi var, başka nesi var’ soruları ve bu sorulara verilen ipuçları ile ilerler. Nesneyi en erken tahmin eden kişi bir puan almış olur.

Bu oyun dışında evinizde kullanmadığınız şişelerle eğlenceli bir bowling turnuvası düzenleyebilirsiniz. Bu oyun çocuklarınızın psikomotor gelişimi için yararlıdır.

Yumuşak mı sert mi oyunu ile çocuklarınıza hem kavramları öğretip hem de dokunma duyularını geliştirebilirsiniz. Ev içinde renk avı, taş boyama gibi aktivitelerle de çocuğunuzun nesneleri ve renkleri kavramasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca psikomotor becerileri ve sosyalleşmeleri içinde birebir oyunlardır.

4-6 yaş oyun etkinlikleri

Bilgi yarışması, taş boyama, birlikte yemek yapma, gözü kapalı nesne tanıma, leğende gemi yüzdürme yarışı, hayvan taklidi, uzundan kısaya sıralama gibi oyunlar, 4 yaş üzeri çocuklarınızla oynayabileceğiniz keyifli oyunlardandır. Tabi ki bu oyunların her biri hem çocuğunuzun zihinsel, psikomotor becerilerini arttırırken hem de ebeveyn çocuk ilişkisini olumlu yönden pekiştirir.

Article Categories:
Ev ve Aile Yaşamı · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir