Aile Hayatının Olmazsa Olmazı: Saygı

Aile Hayatının Olmazsa Olmazı: Saygı

Saygı bir ailenin temel taşlarından birisidir. Mutluluklarını daim kılmak isteyen çiftler hayatlarını birleştirerek evlenirler. Ancak evliliklerini ve ailelerini sağlam temellere oturtmak için çiftlerin birbirlerine karşı saygılı ve özverili olmaları gerekir.

Adı üstünde evlilik müşterektir. Çalışan erkeklerin, ev işlerinde eşlerine yardım etmeleri, çocuklarının bakımına destek olmaları bu saygının ilk adımlarını oluşturur. Çünkü ev de evlilik gibi iki insana aittir ve ev işleri, çocuklar ile tek başına ilgilenen kadınlar kendilerine ve eşlerine vakit ayıramazlar. Bu da ilerleyen evrede eşlerin birbirine duyduğu saygıyı azaltarak evliliği olumsuz etkiler.

Saygı günümüzde oldukça hafife alınan bir konudur. Oysa insan ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için saygı şarttır. Birbirini severek evlenen çiftlerin zamanla şiddetli geçimsizlik yaşamalarındaki en önemli faktör de gene karı-kocanın aralarındaki saygı bağlarının zayıflamasından ötürüdür.

Saygılı Çocuklar Yetiştirmek İçin Öneriler

Yukarıda değindiğimiz gibi insan ilişkilerinin vazgeçilmezlerinden birisi de saygıdır. Birbirine sevgi ve saygı ile bağlanan ailelerin temelleri sağlam olur. Ebeveynlerin saygılı çocuklar yetiştirmeleri sanıldığı kadar zor değildir.

En kolay anlatımla çocuklar gördüklerini taklit ederek büyürler. İlk örnek aldıkları insanlar ise anne ve babalarıdır. Durum böyle olunca anne ve babaların etraflarındaki insanlara ve canlılara saygı gösterdiği görerek büyüyen çocuklarda bu konuda hassas davranırlar.

Ayrıca çocuklarına saygılı davranan, onların fikirlerini önemseyen anne ve babaların çocukları ile iletişimleri iyidir ve çocuklar kendi fikirlerine saygı gösterilmesi ile yetiştirildiklerinde özgüvenleri yüksek bireyler olurlar. Ancak evde sadece çocuklara saygı göstermek yeterli değildir. Eşlerin çocuklarının gözleri önünde birbirlerini rencide etmeleri, saygısızlık yapmaları çocukların bu tarz davranışlara eğilimini arttırmaktadır. Bu yüzden evde birbirine ve tüm canlılara saygı gösteren, yaşayan her canlının hakkına sahip çıkan ebeveynlerin çocukları da kendi hayatlarında aynı özveriyi göstereceklerdir.

Article Categories:
Ev ve Aile Yaşamı · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir